Search

Mille poolest me erineme?

Vaadake, pere toimimiseks on ülioluline rollidest kinni pidamine. Olles õppinud kolm aastat Holistika Instituudis terapeudiõppes mõistan, et selleks, et pere saaks normaalselt funktsioneerida, peavad mingid teatud asjad tehtud saama ning selleks peab peres olema rollid oskuslikult ära jaotatud.Tundub selge ja lihtne asi, millest kinni pidada, kuid samas tuleb liiga tihti ette seda, et kui peresiseselt on olukord konfliktne, siis on probleem tegelikult puudulikus rollijaotuses. Sellepärast tasuks alati esmajoones pereliikmete rollide üle mõtiskleda ja üle vaadata.

Vähe mõeldakse pereliikmete emotsionaalsetele vajadustele, oskuste arendamisele ja sellele, kuidas on tagatud nende vajaduste rahuldamine ja harjutamine, õppimine või edasi arendamine. Et peresüsteem üldse toimida saaks, peab rollijaotus ja pere vajaduste rahuldamine vastama kindlatele tingimustele.


Just seda pakub meie ettevõte, meie sündmused.

Esiteks, meie üritusele tulles selgitame teile, et rollid selles orienteeumismängus peavad olema selgelt kokkulepitud ja kõigile pereliikmetele teada, kõik peavad neid ka tunnistama ja aktsepteerima. Kui on kindlaks määratud, et ema juhib autot, isa loeb kaarti ning üks laps kirjutab samal ajal kui teine laps otsib vastuseid, siis nii see ka jääb. Isa ei hakka kommenteerima ema sõiduoskust või roolikeeramist, ema ei kommenteeri isa kaardilugemisoskust ning lapsed ei tänita üksteise kallal varesejalgade sirgeldamise pärast või valede vastuste ütlemise eest. Kui rollid on kõigil paigas teab igaüks, mis on tema ülesanne ning ta keskendubki vaid sellele.


Üks meie legendi ja kaardi ostnud perekond kirjutas: "Me ei läinud Ragnariga kordagi raksu selle tripi jooksul seda pole neverever ühegi seiklussõidul enne juhtunud." See tähendab, et rollid olid peres hästi jaotatud, kõik teadsid oma ülesannet, aktsepteerisid seda ning püsisid oma piirides.


Mida kehvemini on aga rollid määratletud ja piiritletud, seda ebaturvalisemalt tunnevad end nii lapsed kui vanemad ja seda suurem segadus on – kuigi tajutakse, et mingeid asju lihtsalt peab tegema, tuleks iga kord siiski nagu uuesti välja mõelda, kelle ülesanne see või teine asi on, kes selle eest vastutab ning keda saab valede otsuste eest süüdistada.

Kui rollid on halvasti paigas, siis ei teata, mida peab tegema ja esineb ebaterveid ootusi, lootusi ja vähem või rohkem etteheiteid. Nii juhtub kahjuks ka, et mõni roll võib sootuks täitmata jäädagi. RoadAdventures sündmused on kõik üles ehitatud selleks, et õppida rolle jaotama ja täitma ning, et õppida oma rollis püsimist ja mitte sõita sisse teise rolli ja see kaaperdada.


RoadAdventures sündmustel saavad perekonnad mõelda sellele, kellele mingi roll ja tegevus rohkem sobib. Meie sündmustel õpitakse iseenda ja oma pere kohta palju! Leitakse, kes on milles tugev ning samas lubatakse teistele ajutiselt ka katsetamisvõimalusi teistes rollides. Niisiis on meie sündmused paindlikud ning nõuavad ka teatavat kohanemisvõimet või vähemalt selle arendamist.


Mainimata ei saa jätta ka meie legendi põimitud põhjuse ja tagajärje seoste uurimise ning kogemise aspekti, mis on alguse ja lõputa. Mõned punktid õpetavadki just seda, et mingid asjad on ruumis ja ajas pidevad. Lapsed ning vanemad saavad legendis täita ülesandeid, mille tulemusena tuvastatakse näiteid ja selgitatakse põhjusliku ja tagajärje vahelist seost.

Igatahes toob meie sündmustel osalemine peredele eduelamusi, millest tänapäeval jääb kohutavalt vajaka.


Seda kõike kokku võttes olen mina siiski küsimuse ees, kas me tegeleme siis lõppkokkuvõttes meelelahutusega või perele suunatud tegevusteraapiaga? See vastus jällegi jäägu teie otsustada ning oma arvamusest andke meile teada kommentaarides.

Järgmisele tripile on registreerumine juba avatud.

6 views0 comments

Recent Posts

See All